Havalandırma Sistemleri

Kapalı sistem kümeslerde havalandırma gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Kümeslerde havalandırma ile;

 • Ortamda oluşan fazla ısı dışarı atılır.
 • İstenilenin üzerindeki fazla nem uzaklaştırılır.
 • Karbondioksit ve amonyak temizlenir.
 • Canlıların ihtiyacı olan oksijen sağlanır.
 • m2 ye daha fazla sayıda canlı ile yüksek kapasitede üretim sağlanır.
 • Canlılar için en önemli etken olan havanın kontrolü ile verimlilikte yüksek artış sağlanır.

Tünel Havalandırma Fanları

 • Yüksek kaplamalı galvaniz kasa ile uzun kullanım ömrü.
 • Özel dizayn paslanmaz kanatlar ile yüksek kapasite.
 • Şatır sistemi ile otomatik açılıp kapanan panjurlar.
 • Panjur plastikleri ile yüksek izolasyon.

TVS Fan 1400

 

 

Tünel ve geçiş havalandırmalarında kullanılan yüksek kapasiteli egzoz fanlardır. Kümeslerin soğutulmasında ve istenilen hava hızının elde edilmesi amacı ile kullanılır. Düşük bakım maliyeti ve uzun kullanım ömrü ile tercih edilmektedir.

 

Konik Fan

 

 

Tünel havalandırmada daha yüksek kapasite için 3 kanatlı özel tasarımlı fandır. Kümes dışında kalan konik yapısı ile hava debisi artmaktadır. Panjur çalışma sistemi 1400 fanlarda olduğu gibidir.

 

TVS Fan 960

 

 

Minimum Havalandırma için ideal bir fandır. Kümes yan duvarına yerleştirilir, asıl amacı kümes soğutmadan ihtiyaç olan temiz havanın kümese alınması ve kirli havanın kümes dışına atılmasıdır. Yapısı ve özellikleri 1400 fan ile benzerdir.

 

TVS Fan 1150 – TVS Fan 810

 

 

1400 ve 960 fanlar ile benzer yapıda olan bu fanlar, çeşitli kullanım alanları için özel olarak üretilmiştir.

 

Sirkülason Fanları – Izgaralı Fan

 

 

Havanın hareket ettirilmesi ve ortamda bir hava sirkülasyonu oluşturabilmek amacı ile her iki tarafı da ızgaralı olarak dizayn edilmiştir. Diğer fanlarda olduğu gibi egzoz amaçlı olarak kullanılmazlar.

 

Hava Klapeleri

Kapalı kümeslerde minimum ve geçiş havalandırmalarında kümese giren havanın kontrol altına alınabilmesi için ideal bir çözümdür.

 Ortak özellikler

 • Yüksek kalitede plastik malzemeden üretilmiştir.
 • Kapak içinde bulunan izolasyon malzemesi ile mükemmel yalıtım.
 • 2 kademeli olarak kullanım imkanı sağlayan kapak üzerinde kulplar.
 • Tam sızdırmazlık için paslanmaz çelik yaylar.
 • Kapaklarda mukavemeti sağlayan alüminyum profiller.

 

Toros Hava Klapesi

 

Kontrol ünitesine bağlı olarak statik basınca göre ya da kademeli şekilde otomatik olarak açılıp kapanarak kümes içerisine taze havanın girmesini sağlar. Üzerinde bulunan hava yönlendiricileri ile kümese havanın istenilen açıdan girmesi sağlanır.

Ilgaz Hava Klapesi

Toros hava klapesine oranla daha yüksek kapasiteye sahiptir. Daha az sayıda kullanılabilmesi ile kümeslerde izolasyon kayıplarını minimum seviyede tutar. Kapak yapısı ile havanın akışını yönlendirir. Toros klape yapısı ile benzer özelliklere sahiptir.

PVC Pet Kapak Sistemleri

 

 • Kümeslerde soğutmanın daha verimli olabilmesi için ped odası kullanımı önerilmektedir.
 • Ped odası ile kümese su damlacıkları değil soğutulmuş olan hava girerek daha etkili bir soğutma sağlanmış olur.
 • Kümes içerisine giren soğutulmuş hava da (da kaldırılmalı) pvc kapaklar ile kontrollü olarak alındığında kümes içerisinde sabit bir hız ve basınçta hareket etmesi sağlanır.
 • Kümes içerisinde basınca bağlı olarak otomatik çalışan kapaklardan giren hava sabit hız ile yere düşmeden tüm kümes boyunca hareket ederek soğutma verimini arttırır.
 • Kapaklar açılma şekli ile soğuk havanın direkt olarak canlı üzerine gelmesi engellenmiş olmaktadır.
 • İzolasyonlu kapaklar ile kullanılmadığı kış aylarında soğuk havanın kümese girmesi engellenir.

 

Soğutma Sistemleri

 

Tüplü Pet Panel

PVC Plastikten imal edilen pet alt kasası, aynı zamanda su deposu işlevini de görür. Yüksek kapasiteli pompası, filtresi ve su devridaim sistemi ile komple olarak sunulan sistem, kompak yapısı ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Pratik Pet Panel

Ekonomik ve montaj kolaylığı ile öne çıkan ürünün soğutma verimi yüksektir. Çok çeşitli ölçülere uygun olarak çözüm kolaylığı sunar.

Multiheat Isı Geri Kazanım Sistemleri

Yükselen enerji fiyatlarından ötürü bir ısı geri kazanım cihazı Isı geri kazanım entegreli, yüksek ve dengeli ısıtma sistemi. Dikili tip ve diğer kombinasyonlar ile mükemmel çevreci.Isı geri kazanım teknolojisinde en iyi sonuçları almak için 3 adım bulunur: Kuru filtre temizlemesi, yüksek verimli ısı geri kazanım ünitesi ve santrifüjlü fanlar. Alüminyum malzeme ile kaplı, uzun ömürlü, kolay temizlenebilir ve çapraz akım ısı geri kazanımına sahiptir.

Isı Geri Kazanım Cihazı kanatlı üretimi yapan çiftçiler tarafından, pratik ve kolaylık sağlaması adına üretildi. Gelişimi boyunca kümes içerisinde bazı özel koşullar da dikkate alındı.

Isı Geri Kazanım Cihazı 3 modül içerir: Hava girişi, sentifüjlü fan ile hava çıkış modülü ve filtre modülü. Bir sentrifüjlü fan vasıtasıyla kümes dışından sıcak hava alınır ve karışımsız bir karşı akış sistemi içinde temiz hava ısı geri kazanım cihazına doğru getirilir. İçerideki sıcak hava, kümes içine ayrı sentrifüjlü fanlar tarafından üflenen temiz soğuk havayı ısıtır. Bu temiz, oksijenli, taze ve önceden ısıtılan hava, kümes dışından alınan sıcak hava ile yer değiştirir. Her iki hava miktarının eşit olmasına dengeli havalandırma diyoruz.
Yüksek verimli dengeli havalandırmaya sahip olmayı başarmak gerçekten zordur ve Isı geri kazanım cihazı %75-85 değerlerine kadar ulaşır. Amonyağa dayanıklı, uzun ömürlü aliminyum kaplı ısı geri kazanım cihazı yüksek etkili %80 çapraz akış sağlar.

 

OTOMATİK KONTROL
Entregre kontrol panosundaki bir PLC işlemci sayesinde iklim ihtiyaçları temelinde tüm fonksiyonları düzenler. Bir merkezi iklimlendirme bilgisayarı ve/veya bir iklim kontrolüne bağlantı her zaman mümkündür. Kümes içerisindeki işlemci ile bağlanabilir ve beraber çalıştırılabilir.

ÜNİTE YERLEŞİMİ
Birçok ünite yerde konumlandırılır. Ünite güçlüdür, sağlam çelik kasaya sahiptir ve birçok durumda  ekstra platform gerekmez.

Ünite ölçüsüne ve toprak şartlarına bağlı olarak, daha yüksek bir pozisyon gerekmesi durumunda ayaklar üzerinde özel bir yapı gönderilir.

EKSTRA ISITICI İÇİN SEÇENEK
Ünite içine kurulabilen ön ısıtım sistemi opsiyoneldir. Özellikle şiddetli kış koşullarının olduğu bölgelerde geri dönen hava sıcaklığını korumak için gelen taze hava ısıtılır.
Birinci seçenek: Merkezi (gaz veya odun) ısıtıcı için bağlantıya sahip modül.
İkinci seçenek : Eşsiz ikiz modüllü (ayrı ısıtıcı ihtiyacı bulunmaz) enerji kazanım sistemi.

UYGULAMA SEÇENEKLERİ
Modüler yapısı sebebiyle ısı geri kazanım cihazı herhangi bir şekilde kümes durumuna veya bağlantısına sabitlenebilir.

En fazla uygulanan durum, yan duvar uzunluğunda ortada konumlandırıldığı durumdur. (Şekil A) Boşluğun olmaması durumunda, ünite duvar sonuna da konumlandırılabilir. (Şekil B)
Ünitenin her iki kümese bağlantılı olduğu durumda da konumlandırılabilir. (Şekil C)